Toon shader question. How can the texture Not affected by the light source?

First, I have to use Principled Bsdf for some reasons.
And, how can the alpha texture, not affected by the light source using Principled BSDF?
What is the right node setup (for eevee)? Thanks.

Use “Emission Shader”, not “Principled”.

In the principled shader you can use emission instead of color, and set the color to black…

Let me show the issue by images:

I told you, use Emission.

Thanks for the reply! It’s ok. now. No need for emission shader i think. Let me explain:
My problem was also this: I could’nt find the solution for the connect multiple alpha nodes properly. Then i found a solution. I made a group of these: Texture, Transparent BSDF, Mix Shader (and i connected mix shader to group output). And then everything goes fine. i could use multiple textures with alpha very smoothly. Everything is clean. I realized that no need for emission shader. It’s already doesn’t affected by light. But if you want to control by light, use bsdf shader between texture and mix shader in the group. If you want to control emission, use emission shader between texture and mix shader in the group. Thanks very much, i learned a lot!
Hikmet hocam saygılar…

One more question. How can i adjust the all textures brightness (emission) with one slider?
(Because i will have a lot of textures here, not four.)

Madem Türkçe biliyorsun sana şöyle söyleyeyim. Bu node kurulumu çok kötü ve efektif değil, sistem kaynaklarını fazlası ile harcar boş yere.

Yapman gereken, tüm Texture’ların Color ve Alpha çıkışlarını Mix node’unu kullanarak ADD ile birleştirmen (Clamp seçili olacak). Ardından bunları tek bir Emission ve Transparent shader’ına bağlayacaksın.

Saygılar benden.

Denedim ama olmadı. Sanırım yanlış yaptım. Çizerek anlatırsanız sevinirim hocam.

Sen aynı şeyi yapmışsın. Elimde çizecek bir ekipman yok şu an. Ve de Color Mix Node kullanman gerek, sen Math Node kullanmışsın. Tüm resimleri tek tek Color Mix Node ile birleştireceksin (Add ya da Screen ile) ve çıkışı bir Emission Shader’a bağlayacaksın. Shader Mix node kullanmayacaksın. Alphalar ayrı birleştirilecek, Color’lar ayrı birleştirilecek. Alpha için Mat Node kullanabilirsin Color Mix Node yerine.

Şöyle bir kurulum yapacaksın:

Başka bir örnek:

Uğraşın için teşşekkürler hocam. Yalnız 2 tane değil de 4 tane texture olunca nasıl olacak bu iş onu çözemedim ben. Kaldı ki benim sahnede 4 değil 40 kadar texture olacak ve bunları anime edeceğim. Benim şemada, üstte dikkat edersen value ve greater than node’ları var. 1’den büyükse şu olsun, 2’den büyükse bu olsun, 3’ten büyükse şu olsun diye diye 40’a kadar gidiyorum. Yani amaç sadece animasyonsuz bir yapı olsa tamam.

English: How can i use this for 40 textures in your method?

Aynı şekilde olacak. Photoshop gibi düşün bunu. Her bir Mix bir Layer gibi düşünürsen işi kavrarsın.

40 Texture için örümcek ağı gibi karman çorman bir yapı oluşturursun. Ve de 40 tane texture’ı ne için kullanacaksın?

Şunu yapmaya çalıştım. Videodaki 1. metodu takip etmekteyim:

1 Like